Mitä aminohapot ovat?

Aminohapot ovat orgaanisia yhdisteitä, jotka muodostuvat hiilestä (C), vedystä (H), hapesta (O) ja typestä (N). Hiilihydraatit ja rasvat eivät sisällä lainkaan aminohappoja (N). Aminohapot ovat ainoita elintärkeän typen lähteitä.

Proteiinien ja kudosten (iho, hiukset, lihakset, verisuonet jne.) rakennusaineeksi tarvitaan 23 proteiineihin sitoutuvaa aminohappoa. Lisäksi niitä tarvitaan lähes kaikissa kehon aineenvaihduntatoiminnoissa. Aminohapot säätelevät ravintoaineiden kulkua, muodostavat entsyymejä, välittäjäaineita ja hormoneja.

Aminohappojen tärkeimmät käyttöalueet


Arterioskleroosi ja verenpaine: Aminohapot auttavat

Terveet verisuonet ja verenpaine

Aminohapot ohjaavat verisuonten laajentumista ja voivat parantaa niiden elastisuutta. Sitä kautta ne vaikuttavat myös verenpaineen säätelyyn.

Täältä löydät tärkeimmät tiedot arginiinin, B-vitamiinien ja kasviuutteiden vaikutuksista verisuoniin.


Aminohapot ja hiustenlähtö

Hiusten tuuheus ja kasvu

Hiukset koostuvat suurimmaksi osaksi kysteiinistä ja metioniinista. Tutkimukset ovat osoittaneet, että näitä aminohappoja ja vitamiineja yhdistämällä voidaan stimuloida hiustenkasvua.

Täältä voit lukea tärkeimmistä hiusten kasvuun vaikuttavista ravintoaineista!


Potenssin parantaminen arginiinilla

Erektiohäiriöt

Peniksen ohuet suonet ovat erityisen herkkiä verenkiertohäiriöille. Useissa laadukkaissa tutkimuksissa aminohapoista on osoitettu olevan apua.

Lue, miten aminohappoja tulisi yhdistellä!


Aminohapot ja lihasmassan kasvattaminen

Lihasten kasvattaminen

Heraproteiini, kreatiini, arginiini ja BCAA. Lisää lihasmassaa haluavan kannattaa lisätä ravintoonsa näitä aminohappoja.

Tärkeimmät aminohapot ja vinkit lihasmassan kasvattamiseen täältä!


Energia ja aminohapot

Energia

Oikealla energiasekoituksella on mahdollista optimoida harjoituksen tehoa ja kilpailusuoritusta.

Lue lisää tärkeimmistä energianlähteistä voimailussa ja kestävyysurheilussa!


Palautuminen ja kuntoilu

Palautuminen

Aminohapot näyttävät lyhentävän palautumisaikaa urheilun jälkeen. Niiden uskotaan myös suojaavan tehokkaasti loukkaantumisilta.

Niiden vaikutuksista kestävyyteen ja palautumiseen on saatu nyt myös tutkimusnäyttöä.


Immuunijärjestelmän vahvistaminen

Immuunijärjestelmän vahvistaminen

Aminohapot ovat tärkeitä immuunijärjestelmän rakennusosia. Ne muodostavat valkosoluja ja auttavat kehon puolustusmekanismeissa.

Näitä aminohappoja immuunijärjestelmäsi tarvitsee C-vitamiinin ja sinkin lisäksi.


Unihäiriöt ja aminohapot

Unihäiriöiden hoitaminen

Aminohapot glutamiini ja tryptofaani säätelevät unta ja psyykkistä suorituskykyä. Varmistamalla kyseisten aminohappojen saanti voidaan luontaisella tavalla tukea unta.

Nämä aminohapot säätelevät mielialaa ja unta!


Aminohapot ja hedelmällisyys

Siittiöiden kehittyminen

Vihdoinkin perheenlisäystä? Ei-toivotuista lapsettomuustapauksista 60 prosenttia johtuu miehestä. Arginiinin ja karnitiinin ohella siittiöiden ja perimän kehitykseen vaikuttavat monet tekijät.

Näin voit parantaa siemennesteen laatua huomattavasti!


Aminohapot ja painonpudotus

Rasvanpoltto ja laihduttaminen

Proteiinipirtelöt ovat laihduttajien keskuudessa suosittuja. Mutta mistä aminohapoista todella on hyötyä?

Vinkkejä tehokkaaseen laihduttamiseen voit lukea täältä!


Kolesteroliarvot

Alhaisempi kolesteroli

Kolesteriarvoja voidaan alentaa oikeanlaisella ruokavaliolla ja varmistamalla aminohappojen saanti.

Nämä aminohapot ja ravintoaineet säätelevät kolesterolia!


Aminohapot ja Diabetes

Veren sokeriarvot

Aminohapot vaikuttavat insuliiniherkkyyteen.

Näin voit tukea veren sokeritason säätelyä!

Onko eristettyjen aminohappojen nauttimisella sivuvaikutuksia? Ovatko aminohapot lääkkeitä?

Eristetyt aminohapot ovat erittäin hyvin siedettyjä ja tryptofaania lukuun ottamatta hyväksytty ravintolisiksi. Yksityiskohtaisia vastauksia tähän ja muihin kysymyksiin löydät usein kysytyistä kysymyksistä ”UKK”.

Mitkä tuotteet ovat suositeltavia?

Ei ole olemassa yhtä parasta tuotetta tai yhtä tuotemerkkiä kaikkiin mahdollisiin käyttötarkoituksiin.

Tärkeä hyvän tuotteen ominaisuus on, että se sisältää käyttötarkoituksen kannalta tärkeimmät aminohapot ja vitamiinit sopivina pitoisuuksina.


Aminohappoja sisältävien tuotteiden vertailu

Olemme koonneet Euroopassa myynnissä olevista yli 400 tuotteesta viisi parasta ja tunnetuinta kulloistakin käyttötarkoitusta kohti.

Tuotteiden valikoinnissa olemme ottaneet huomioon paitsi koostumuksen, pitoisuudet, raaka-aineiden laadun, myös toimitusvarmuuden, läpinäkyvyyden ja asiakaspalvelun. Olemme ottaneet luetteloon vain sellaiset tuotteet, joiden kohdalla olemme olleet tyytyväisiä myös asiakaspalveluun.

Mitkä ovat suositeltavia tuotteita? Esittelyssä korkealaatuiset ja koostumukseltaan hyvät aminohappotuotteet!

Muita mielenkiintoisia artikkeleita

23 proteiineihin sitoutuvaa aminohappoa

Yli 400 aminohaposta 23 aminohappoa tarvitaan paitsi aineenvaihduntaan, kehon omien hormonien valmistamiseen ja hermoimpulssien välittämiseen, myös lihasten, ihon ja hiusten rakennukseen. Siksi näitä aminohappoja kutsutaan proteinogeenisiksi'.

Tyypillinen jako:

23 proteinogeenisestä aminohaposta 20 on nk. ”kanonisia aminohappoja”, joilla on oma kolmen kirjaimen koodinsa (oikealla oleva kaavio). Tavallisempi on kuitenkin jako välttämättömiin, semi-välttämättömiin ja ei-välttämättömiin aminohappoihin:

Välttämättömiä aminohappoja ei voida valmistaa muista aminohapoista, minkä vuoksi niitä on saatava jatkuvasti ravinnosta:

Periaatteessa kehomme voi valmistaa semi-välttämättömiä aminohappoja muista aminohapoista ja vitamiineista. Etenkin kasvuvaiheessa, vanhuusiällä tai sairauden aikana (esim. fenyyliketonuria), niitä ei saada riittävästi.

Semi-välttämättömiä aminohappoja ovat:

Keho kykenee valmistamaan ei-välttämättömiä, proteiineihin sitoutuvia, aminohappoja itse, mutta tarvitsee siihen muita aminohappoja, vitamiineja ja hivenaineita.

Siksi myös ei-välttämättömiä aminohappoja on hyvä saada riittävästi ravinnosta:

  • alaniini
  • asparagiini
  • asparagiinihappo
  • glutamiinihappo
  • glysiini
  • proliini
  • seriini

Kreatiini ja tauriini, kaksi niin ikään tunnettua aminohappoa, eivät kuulu proteiineihin sitoutuviin aminohappoihin. L-tyroksiini on yksi tunnetuista proteiineihin sitoutumattomista aminohapoista, joka tukee kilpirauhasen toimintaa.

Aminohapot Avaintaulukko

Heraproteiini, kaseiini, soijaproteiini: aminohappopitoisuus ja biologinen arvo

Erityisesti voimailijat kiinnittävät paljon huomiota tasapainoiseen aminohappokoostumukseen. Heraproteiini, kaseiini, soijaproteiini ja lehmänmaidosta valmistetut proteiinitiivisteet eroavat aminohappokoostumukseltaan ja biologiselta arvoltaan.

Yksittäisten sidottujen aminohappojen pitoisuudet heraproteiinissa, maitoproteiinissa, kaseiinissa ja soijaproteiinissa ovat (g aminohappoa/100 g proteiinia; voidaan ilmoittaa myös prosentteina):

AminosäureWhey ProteinCaseinMilch-ProteinSoja-Protein
Histidin (ess.)2,22,92,82,3
Isoleucin (BCAA) (ess.)6,85,76,44,5
Leucin (BCAA) (ess.)11,110,410,47,2
Valin (BCAA) (ess.)6,86,86,84,7
Lysin (ess.)9,98,38,36,2
Methionin (ess.)2,42,82,71,3
Phenylalanin (ess.)3,85,15,24,5
Threonin (ess.)8,04,65,13,9
Thryptophan (ess.)2,11,41,41,1
Alanin5,03,13,54,1
Arginin3,04,03,77,6
Asparagin & Asparaginsäure11,37,37,911,0
Cystein2,40,30,91,6
Glutamin & Glutaminsäure19,22321,819,2
Glycin2,22,12,14,1
Prolin5,211,210,15,6
Serin5,25,85,65,1
Tyrosin3,56,05,33,5
Angaben in Gramm je 100 Gramm Proteinisolat. "ess.": essentielle Aminosäure; Quelle: Arndt, Albers: Handbuch Aminosäuren, S. 93

Aminohapot proteiinijauheessa

Glutamiini

Share and help your friends!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Tumblr